Likwidację gniazd os i szerszeni należy wykonywać bardzo ostrożnie. „Domowe” środki zaradcze, takie jak polewanie gniazd benzyną lub wężem ogrodowym, rzadko są skuteczne i mogą powodować wielokrotne użądlenia.
Osy budują gniazda z materiału przypominającego papier, zawierającego drobno przeżute fragmenty drewna i wydzielinę śliny. Gniazda w kształcie parasoli zazwyczaj budują w chronionych miejscach, takich jak pod okapami, rynnami i gzymsami lub na strychach, stodołach lub szopach. Gniazda na zewnątrz mogą być również budowane za okiennicami lub wewnątrz lamp na werandzie i wokół skrzynek pocztowych.
Kolonie owadów tego typu zwykle budują gniazda sezonowe w pobliżu ludzi i zwierząt: na markizach dachowych, na drzewach, w opuszczonych konstrukcjach, wewnątrz lub pod domkami dla zwierząt, pod liśćmi – praktycznie wszędzie, gdzie wydaje się bezpieczne, zabezpieczone i schowane z dala od bezpośrednich szkód. Często jest tak, że ludzie nawet nie wiedzą, że znajdują się w pobliżu gniazda szerszeni lub os, dopóki nie jest za późno, ponieważ te owady świetnie ukrywają swoje domy przed niebezpieczeństwem i szybko reagują na zagrożenia. Właśnie z tych powodów należy zachować szczególną ostrożność i odpowiednie środki bezpieczeństwa, decydując się na osobiste pozbycie się gniazd szerszeni i os.
Gdy gniazdo jest zagrożone, szerszenie i osy stają się niezwykle agresywne i roją się w dużych ilościach, aby bronić swoich domów. Podczas gdy ich ukąszenie i użądlenie są uważane za nieśmiercionośne dla większości ludzi, sama liczba użądleń przyczyniła się do incydentów związanych z szokiem i śmiercią. Z tego powodu osoby, które mają alergię na użądlenia owadów, nie powinny ryzykować usuwania gniazda szerszeni lub os, a zamiast tego powinny skorzystać z pomocy profesjonalnego tępiciela. Odnotowano również liczne przypadki urazów z udziałem ludzi, którzy spadli z dachów i drabin podczas roju, dlatego bardzo ważne jest, aby znać wszystkie powszechne zagrożenia związane z usuwaniem gniazd i być tak bezpiecznym, jak to tylko możliwe.